Alimenty

Alimenty | adwokat Roman Gładysz | adwokat | Opole | kancelaria adwokacka | mecenas | prawnik | kancelaria | mediacje

Alimenty polegają na dostarczaniu uprawnionemu przez zobowiązanego środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Mogą to być alimenty od rodziców na rzecz dzieci, czy też pomiędzy małżonkami albo innymi osobami bliskimi. Na tej stronie opisuję alimenty od rodziców na rzecz małoletnich dzieci.

Najważniejszym celem alimentów jest zapewnienie małoletniemu dziecku środków koniecznych do mieszkania, ale też wyżywienia, odzieży, opieki zdrowotnej, czy też edukacji.

W typowych sytuacjach alimenty to konkretna suma pieniężna. Pieniądze to powinny być płacone we wskazanym terminie. Inaczej można do nich doliczyć odsetki. Obowiązek alimentacyjny może też być wykonywany w naturze albo stanowić określony ułamek wynagrodzenia zobowiązanego.

Sprawę o zapłatę alimentów można złożyć do sądu rejonowego. Sądem tym może być także sąd właściwy dla osoby uprawnionej. Może to być Sąd Rejonowy w Opolu. Natomiast często zdarza się, że roszczenia alimentacyjne są elementem sprawy o rozwód. Jeśli osoba uprawniona domaga się zapłaty alimentów, nie ponosi kosztów procesu.

Należy dodać, że z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie wynika konkretna wysokość alimentów. Zależą one od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego, a także usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego. Nie ma także określonego terminu, który kończy się obowiązek alimentacyjny. Jest nią na przykład chwila, gdy uprawniony jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Zasadą, która może ulec modyfikacji, jest to, że oboje rodziców mają obowiązek partycypować w kosztach utrzymania małoletniego dziecka.

Alimenty – doradza adwokat z Opola

Myślę, że najlepiej skontaktować się z adwokatem, aby uzyskać poradę prawną. Na pewno taka wizyta pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie bez znaczenia jest to, że w kancelarii adwokackiej w Opolu, którą prowadzi adwokat Roman Gładysz, można uzyskać wiarygodne informacje na temat spraw rodzinnych, a więc i tych dotyczących alimentów. Skorzystać można nie tylko z wiedzy, ale też doświadczenia adwokata, który nabył je na sądowych salach rozpraw. Do pozwu o zapłatę alimentów trzeba dołączyć odpowiednie dowody. Bez tego ma się małe szanse na sukces przed sądem.