Mediacje cywilne
Mediacje cywilne to sposób na polubowne zakończenie spraw sądowych. Mediacja jest możliwa w sprawach cywilnych, w których dopuszczalne jest zawarcie ugody. W mediacji poza konfliktu uczestniczy mediator.
Korzyści z mediacji cywilnych
- wszczęcie mediacji przerywa bieg terminu przedawnienia
- obniża koszty postępowania sądowego
- postępowanie z udziałem bezstronnego mediatora
- strony mogą wybrać osobę mediatora
- postępowanie mediacyjne jest objęte tajemnicą
- jest to efektywny sposób rozwiązywania sporu
- ugoda zawarta przed mediatorem, po zatwierdzeniu przez sąd, ma moc ugody sądowej
- szybkie rozwiązanie sporu
- strony mają wpływ na przebieg mediacji
W treści każdego pozwu należy obowiązkowo wskazać, czy strony podjęły próbę mediacji, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.
Mediator Roman Gładysz
W sprawach cywilnych nie ma potrzeby oczekiwania na wydanie wyroku przez sąd. Sprawę można zakończyć, zawierając ugodę przed mediatorem.
W postępowaniu cywilnym strony wybrać osobę mediatora. Nie ma obowiązku, żeby zdawać się w tej kwestii na pogląd sędziego.
Wnoszę o skierowanie sprawy do mediacji prowadzonej przez mediatora Romana Gładysza, ul. W. Reymonta 14/3, 45-066 Opole, telefon 796301353, mediacje@adwokatgladysz.pl
Mediacje cywilne można przeprowadzić na mocy umowy zawartej pomiędzy stronami a mediatorem. Inaczej mówiąc, spór można załatwić bez konieczności wnoszenia sprawy przed sąd. Nie jest nawet konieczne zawiadamianie sądu o tym, że strony doszły do porozumienia.
Adwokat Roman Gładysz jest wpisany na listy mediatorów prowadzonych przez Prezesów Sądów Okręgowych w Opolu, Gliwicach i Wrocławiu. Jest też stałym mediatorem Centrum Mediacyjnego przy Naczelnej Rzadziej Adwokackiej w Warszawie.